DIK – Divadlo konzervatoře

Žižkovské divadlo a hudebně dramatické oddělení Konzervatoře v Praze. Jak se to rýmuje? Dnes už ty dva pojmy takřka souznějí. Hlavně v pondělí.

Po školské reformě neblaze proslulého ministra školství – s. akademika Z. Nejedlého – se začalo rychle a rádo zapomínat na to, že pojem DISK je ve skutečnosti zkratkou: Divadlo státní konzervatoře! Když se výchova herců na pražské konzervatoři – tehdy především zásluhou Oldřicha Nového – začala vzpamatovávat, absolvovali studenti takřka ilegálně.

O významu a potřebě školního divadla snad není třeba dlouze mluvit. Jde především o vyvrcholení celého studijního procesu a jistou simulaci divadelního provozu. Jde o pokus tvorby, která by se měla v principech blížit budoucí práci v profesionálním souboru. Z druhé strany cítíme potřebu školní scény pro možnost veřejné prezentace absolventů směrem k divadlům.

Ani jednu stránku nemohla splnit pověstná „sedmačtyřicítka“ na Rejdišti či auly různých pražských gymnázií. Jistým pokrokem byla možnost dotknout se absolventským představením skutečných divadelních prken: Ústřední loutkové divadlo, Divadlo hudby, Rokoko a další. Šlo zpravidla o jednorázové a organizačně nahodilé pokusy. Zlom v osudu konzervatoristických představení – a troufám si tvrdit, že tím zlomem byl poznamenán osud celého hudebně dramatického oddělení konzervatoře – přišel před patnácti lety. Hned první představení pražské konzervatoře v Žižkovském divadle – Tramvaj do stanice Touha – přineslo nečekaně vyspělé pokusy o uchopení dramatické postavy od Zuzany Bydžovské, Dana Rouse, Ivany Andrlové, Báry Štěpánové, Olgy Želenské i dalších.

Myslím, že právě tohle se stalo počátkem zásnub mezi studenty konzervatoře a Žižkovským divadlem. Samozřejmě každým rokem přicházeli a přicházejí noví posluchači a školní divadlo se nemůže chlubit tím, čemu se říká profil. Nejprofilovější v patnáctileté historii třicetipěti titulů, které pražská konzervatoř vyprodukovala na scéně Žižkovského divadla, je mládí a jeho pokora i drzost v dobývání se na jeviště! Asi právě ono mládí naklonilo dobré duchy (jejichž jména znějí zcela reálně) – Milan Schejbal, Kateřina Fixová či Jana Pazderníková, aby mu poskytli a poskytovali pomoc v navazování známostí s publikem. Myslím, že se nemusí stydět snad za nikoho z těch, kteří se poprvé představili veřejnosti na žižkovských prknech.

Smím prosit? Jen pro příklad a jen namátkou: Jan Čenský, Ilona Svobodová, Ondra Vetchý, Gusta Bubník, Lukáš Vaculík, Veronika Borovcová, Michaela Dolinová, Pavel Kříž, David Matásek.

To není výčet, to jsou jen milá setkání na jevištích či filmovém plátně – Veronika Gajerová, Martina Hudečková, Magda Reifová, Apolena Veldová, Veronika Jeníková, Iveta Blanarovičová, Roman Holý, Libor Hruška. Lucie Juřičková, Václav Kopta, Luciana Krecarová, Káťa Seidlová, David Suchařípa, Simona Vrbická, Jirka Langmajer.

Nadýchněte se zhluboka a pokračujeme: Nella Boudová, Eva Horká, Michaela Jílková, Bára Leichnerová, Zbyšek Pantůček, Michal Dlouhý, Magda Hamoová, Dan Landa, Petr Šimák, Dáda Gondík, Bára Lukešová, Barbora Srncová, Vilda Udatný, Martin Zounar, Pavel Vondra.

Všem, které zde nejmenuji, se upřímně omlouvám za krátkou paměť a věřím, že přijdou sami poděkovat do Štítného ulice číslo 5: Petra Hanžlíková, Markéta Hrubešová, Zdeněk Hruška, Sabina Laurinová, Kamila Špráchalová, Ernesto Čekan, Petr Gelnar, Pavel Šimák, Filip Blažek, Aleš Háma, Káťa Hrachovcová, Václav Chalupa, Filip Jančík, Kuba Wehrenberg, Míša Frkalová, Matěj Hádek, Kristina Jelínková, Linda Rybová, Jan Teplý, Radek Valenta, Honzík Zadražil, Jana Mikolášková, Káťa Lojdová, Andrea Elsnerová, Petr Janišta, Andrea Černá … (pokračování příště).

Žižkove, děkujeme!

Václav Tomšovský

On-line rezervace

ŽIŽKOVSKÉ PŘEDPLATNÉ

Již nyní si můžete rezervovat a zakoupit naše abonentní vstupenky. Vedle našich stálých souborů - DJC, 3D company, Divadla AQUALUNG a Divadla A. Dvořáka Příbram se můžete těšit na představení Naivního divadla Liberec a Městského divadla v Mostě.

Připravili jsme pro Vás 4 abonentní skupiny, a jako vždy máme pro Vás i řadu slev.

Žižkovské předplatné může být i hezkým dárkem pod stromeček.

Vaše divadlo

 

POKLADNA DIVADLA

Vážení diváci,

pokladna je otevřena pondělí - čtvrtek v 16:30 - 19:30, ostatní dny v týdnu jednu hodinu před začátkem představení, pokud hrajeme.

Ve svátky je pokladna otevřena vždy 18 - 19 hod., pokud se hraje.

V opačném případě je pokladna zavřená.

V prosinci je pokladna otevřena do 22.12. včetně, dále pak 30.12. 16:30-19:30, 31.12. 16-17 hod. V lednu je pokladna otevřena od 6.1.2020 v běžných pokladních hodinách. 

Tel.: 222780396 - pokladna

        222781860 -  kancelář

V pokladně divadla nelze platit platební kartou.

 

 

 

 

Naši sponzoři

PPF Office house Komterm Plzeňský prazdroj Společnosti Online Generali ProVektor Freko a.s.

ZMĚNA TITULU 24.1. / Change title 24.1.

Vážení diváci, v lednu dochází ke změně titulu. Místo plánovaného THE ACT odehrajeme THE STAND IN. Diváci se zakoupenými vstupenkami byli vyrozuměni e-mailem. Další představení THE ACT je naplánováno na 6.3.2020. Děkujeme za pochopení. Vaše divadlo

Dear audience, in January we'll change a title of the play. Instead of planned THE ACT, we'll play THE STAND-IN. The members of the audience who bought a ticket online, received an email. Next performance of THE ACT is planned to 6th March 2020. Thank you for your understanding. Your theatre. 

ŠVESTKA pro HELPPES

Benefiční představení.

Vedle vstupenky v hodnotě 400, 370 a 270 Kč obdržíte též certifikát s částkou 600 Kč, kterou přispějete a která bude předána organizaci HELPPES před představením. Tudíž celková hodnota vstupenky je 1.000, 970 a 870 Kč.

Zakoupením vstupenky na toto představení dne 29. 3. 2020 přispějete nevýdělečné humanitární organizaci na výcvik asistenčních psů pro hendikepované občany.

Na toto představení není možné zakoupit vstupenky online, jakožto nelze fakturovat částku za certifikát. Na požádání Vám radi vystevíme přijmový doklad na celkovou částku za certifikát / ty. Děkujeme za pochopení.

Více o centru HELPPES najdete na: www.helppes.cz

Děkujeme za pochopení.

Vaše divadlo